A liszt fogyasztása szinte kikerülhetetlen, és legtöbb ember számára mindennapos tevékenységnek számít. A különböző allergiák, érzékenységek, betegségek miatt ma már szükség van arra, hogy minél több különböző, akár speciális lisztek közül lehessen választani, hogy mindenki megtalálja magának azt, ami igényeinek legjobban megfelel.
Lisztek típusai a növény alapján
- Búzaliszt: apró szemcseméretű, alacsony korpatartalmú, színárnyalatú liszt. Népszerű felhasználása sütemények, péksütemények készítésére.
- Rozsliszt: leggyakrabban kenyérsütésre használatos, de akkor sem 100%-ban rozslisztből, hanem általában csak 20% a rozsliszt az ilyen kenyerekben.
- Tönkölybúzaliszt: rendkívül magas fehérjetartalommal rendelkezik, melyek az emberi szervezet számára könnyen hasznosíthatók, emellett aminosav-összetétele is kiváló, esszenciális aminosavakat tartalmaz.
- Rizsliszt: előnye, hogy gluténmentes, így a glutén érzékeny emberek is bátran fogyaszthatják. A kínai konyha egyik alapeleme.
- Kukoricaliszt: a rizsliszthez hasonlóan gluténmentes, sűrítésre is kiválóan használható.
Lisztek típusai szemcseméret alapján
- Finomliszt: apró szemcseméretű, alacsony korpatartalmú, világos színárnyalatú. Otthonunkban is ezt használjuk legtöbbször, kiváló sűrítésre, palacsintához, kalácsokhoz, süteményekhez.
- Fogós liszt: a fogós liszt érdesebb tapintással, nagyobb szemcsékkel rendelkezik, mivel azok az őrlés során kevésbé károsodtak.
- Rétesliszt: durvább, mint a finomliszt, így sokkal előnyösebb gyúrt tészták, pogácsák, piskóták elkészítéséhez.